Underdog Football PL

12 Maj 2013

Skostniała Europa i pięciu nowych członków CONCACAF

Filed under: Ameryka Północna,Europa — Artur Karpiński @ 22:13

Miesiąc temu podczas kongresu CONCACAF w Panamie promowano pięć nowych krajów do rangi pełnoprawnego członka. Takowy status dzierżą od teraz francuskojęzyczne Martynika, Gujana Francuska, Gwadelupa oraz… dwie reprezentacje Wyspy Świętego Marcina: ta z frankofońskiej połowy (Saint Martin) oraz niderlandzkiej (Sint-Maarten). Jest to kolejny krok w kierunku członkostwa w FIFA, jednak do tego droga daleka.

Części wspomnianych ekip udawało się już wcześniej brać udział w mistrzostwach Ameryki Północnej (Gujana Francuska geograficznie należy do Ameryki Południowej, jednak wobec braku jakichkolwiek szans w pojedynkach z dziesiątką z CONMEBOL, przystąpiła do CONCACAF) lub Pucharze Karaibów, jednak „Pomarańczowi” z Sint-Maarten nie grają praktycznie nigdzie. W kuluarach można było usłyszeć, iż za piątką nowych członków wstawili się ludzie (czytaj: pieniądze) z macierzy (Francji oraz Holandii), jednak obie połówki Wyspy Świętego Marcina utrzymują sporadyczne kontakty z Europą. Co więcej, niderlandzka część  nie współpracuje nawet z blisko położonymi Surinamem i ex-Antylami Holenderskimi (Aruba, Bonaire, Curacao), które to grają we wspólnym, cyklicznym turnieju. Dla Sint-Maarten miejsca w nim nie ma. Równie niezrozumiałe decyzje bywały jednak i w przeszłości, gdy chociażby przyjęto do struktur Turks i Caicos, gdzie… nie było nawet zarejestrowanej federacji piłkarskiej.

Jak już wspominałem, zmiana statusu członkowskiego pięciu nacji najprawdopodobniej i tak nie otworzy tymże drogi do FIFA, gdyż statut światowej organizacji mówi: „Każda federacja odpowiedzialna za organizację i nadzór nad futbolem w swoim kraju może zostać członkiem FIFA. ‘Kraj’ należy rozumieć w tym kontekście jako niepodległe państwo uznawane przez społeczność międzynarodową”. Także UEFA przyjęła niedawno rezolucję, iż kraje członkowskie muszą być także… członkami ONZ. Tu oczywiście należy powrócić do pytania: co robią w FIFA i UEFA np. Wyspy Owcze?

Pytanie ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście aplikacji Gibraltaru (nota bene: ów przepis UEFY wprowadzono już po rozpoczęciu procesu rekrutacyjnego). Piłkarze ze „Skały” próbują wystartować w eliminacjach do Mistrzostw Świata od… 14 lat, jednak władze rzucają im kolejne kłody pod nogi. Poprzednie głosowanie odnośnie akcesji południowych sąsiadów Hiszpanii dało im zaledwie… trzy pozytywy. Za przyjęciem Gibraltaru opowiedziały się jedynie Szkocja, Walia i Irlandia. Europa więc, w przeciwieństwie do elastycznej Ameryki, jest skostniała i nie chce żadnego powiewu świeżości. Warto dodać, iż Gibraltar wygrywał już w swej historii mecze chociażby z Wyspami Owczymi czy rezerwową reprezentacją Anglii! Inną sprawą jest postawa Hiszpanii wobec tej aplikacji. Władze z Madrytu zagroziły nawet bojkotem rozgrywek w razie zaakceptowania Gibraltaru jako członka. Wobec wszystkich przeciwności losu, jakie spotykają „Skalistych”, nie widzę większych szans, by podczas majowego kongresu na Mauritiusie coś zmieniło się w ich statusie w międzynarodowej centrali.

Podsumowując, CONCACAF ma pięciu nowych pełnoprawnych członków, z których jeden (Sint-Maarten) ostatni mecz międzypaństwowy rozegrał… 9 lat temu(!), a Gibraltar, gdzie od prawie 120 lat działa prężna federacja, regularna liga i aktywna reprezentacja, wciąż puka do drzwi kontynentalnych władz w Europie. Bezskutecznie…

Reklamy

1 komentarz »

  1. Thank you for the good writeup. It in reality used to be a leisure account it.
    Look complex to more brought agreeable from you!
    However, how could we communicate?

    Komentarz - autor: rebeca — 15 września 2015 @ 12:52 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: