Underdog Football PL

13 października 2009

Piłka nożna jak… boks, czyli nie samą FIFĄ człowiek żyje

Filed under: Futbol alternatywny — Artur Karpiński @ 11:58

W czasach, gdy w Polsce narasta niezadowolenie z powodu mafijnych działań PZPN-u, na świecie analogiczna sytuacja ma miejsce w kontekście FIFA. Jak każdy monopolista, światowa federacja przeistoczyła się w potwora i jedyne, co może tę sytuację uleczyć, to konkurencja. Jako idealny model na myśl przychodzi boks, w którym niezależnych mistrzów wyłania kilka niezależnych federacji. Być może kiedyś będzie tak i w piłce nożnej.

W roku 2003 powstała NF-Board, mająca na celu skupienie w sobie reprezentacji, które z różnych powodów nie należą do FIFA. Ogólnie wyróżnia się sześć kategorii takowych drużyn:

* regionalne związki piłkarskie (np. Jersey)
* rejony autonomiczne lub dążące do autonomii (np. Śląsk)
* ludy bezpaństwowe (np. Cyganie)
* kraje (np. Watykan)
* mniejszości narodowe i etniczne (np. Tatarzy polscy)
* mikronacje (np. Sealandia)

Idea spotkała się z ogromną popularnością zespołów należących do wyżej wymienionych kategorii, co pozwoliło na zorganizowanie pierwszego VIVA World Cup w 2006 roku, w Oksytanii. Tak naprawdę jednak pierwsze międzynarodowe zawody (nie licząc wszelkiej maści Island Games, South Pacific Games, itd.) dla drużyn niezrzeszonych odbyły się rok wcześniej na Cyprze, a konkretnie w jego tureckiej części. Był to turniej z okazji pięćdziesięciolecia Północnocypryjskiej Federacji Piłkarskiej i wzięły w nim udział: drużyna gospodarzy, Laponia oraz Kosowo. Cypr Północny wygrał z obiema gościnnymi ekipami i wywalczył tym samym własny puchar. Jako jedyna doświadczona w tej materii federacja, to właśnie KTFF miała organizować VIVA World Cup w 2006 roku, jednak potencjalni gospodarze wywierali ponoć zbytnie naciski polityczne na to kogo dopuścić do turnieju, a kogo nie. Ostatecznie więc turniej odbył się w Oksytanii, a na Cyprze Północnym rozegrano ELF Cup, niefirmowany przez żadną globalną strukturę piłkarską, a jedynie przez KTFF. Co więcej, turnieje te odbyły się w tym samym czasie – w listopadzie.


Na zdjęciu: Mecz Grenlandia – Cypr Północny podczas FIFI Wild Cup 2006

Jednak już kwietniu, w Hamburgu, niemiecki bukmacher mybet.de zasponsorował inny turniej – FIFI Wild Cup. To rozgrywki które mają być rozgrywane co cztery lata (za rok turniej odbędzie się w Grenlandii), a w których udział wzięły: Cypr Północny, Zanzibar, Grenlandia, Tybet, Gibraltar i utworzona sztucznie drużyna „narodowa” gospodarzy, występująca pod szyldem „Republika Sankt Pauli”. Wokół tego turnieju narosło sporo kontrowersji, gdyż Chińczycy wystosowali list do organizatorów, by odwołali zaproszenie Tybetu – z wiadomych politycznych przyczyn. Podobno interweniowała też FIFA, wspierająca Chiny. Jednak zarząd FIFI się nie złamał i Tybet wziął udział w tych rozgrywkach. Co prawda przegrał 0:7 z Sankt Pauli i 0:5 z Gibraltarem, ale nie chodziło tu o wynik. Turniej wygrał Cypr Północny i stał się Mistrzem Świata dwóch federacji (KTFF i FIFI). Kolejnym krokiem był ELF Cup, organizowany przez własny związek piłkarski.


Na zdjęciu: Reprezentacja Tybetu

Zainteresowanie turecko-cypryjskim pucharem było większe niż VIVA World Cup firmowanym przez NF-Board. Do rozgrywek przystąpiły: Cypr Północny, Grenlandia, Tybet, Zanzibar (przysłał reprezentację U-20), Krym, Gagauzia oraz gościnnie drużyny… futsalowe Kirgistanu i Tadżykistanu – członków FIFA. W grupie A Kirgizi bez problemu wygrali grupę, choć zaliczyli wpadkę z młodzieżą z Zanzibaru, zaś w grupie B Tadżykistan niespodziewanie odpadł, po tym jak przegrał 0:1 z Krymem. Bohaterem drużyny złożonej z Tatarów był Arsen Abłamietow, który w 41. minucie spotkania zdobył jedynego gola z rzutu karnego. Jak się okazało, nie był to jedyny moment, kiedy kibice reprezentacji Krymu mogli skandować nazwisko swego ulubieńca. W półfinale Tatarzy zagrali z Kirgizami i, skazywani na pożarcie, pokazali wielki hart ducha. Najpierw Krym objął szybko prowadzenie i to rywale musieli teraz atakować. Cały mecz jednak świetnie bronił Osmanow i dopiero w doliczonym czasie gry Michaił Sundiejew wyrównał. W dogrywce znów przed szansą zostania bohaterem stanął Abłamietow i ponownie wpisał się na listę strzelców. Trzy minut później Akimow podwyższył na 3:1 i Kirgizi mogli pakować walizki. Co prawda jeszcze w 102. minucie odpowiedzieli bramką Mustafajewa, ale to nie wystarczyło na dzielnych tatarskich wojowników. Należy dodać, iż w drugiej linii Krymu brylował Denys Hołajdo, obecnie reprezentant Ukrainy i piłkarz Tawrii Symferopol. Hartu ducha jednak nie wystarczyło na pewnych siebie gospodarzy i w finale Cypr Północny wygrał 3:1, a reprezentant tej ekipy Ertaç Taşkıran został królem strzelców z sześcioma trafieniami. Tak więc na trzy międzynarodowe turnieje drużyn niezrzeszonych, Cypr Północny wygrał póki co wszystkie.


Na zdjęciu: Mecz Oksytania – Laponia podczas VIVA World Cup 2006

W równolegle rozgrywanym VIVA World Cup wzięły udział zaledwie trzy drużyny, gdyż czwarta – Południowy Kamerun – ostatecznie nie przyjechała. Uczestnicy inauguracyjnych alternatywnych mistrzostw świata NF-Board to Oksytania, Monako i Laponia. Ta ostatnia ekipa, złożona głównie z piłkarzy grających w lidze norweskiej (i to nie w byle jakich klubach!), nie dała szans rywalom i rozgromiła ich odpowiednio 7:0 i 14:0. Jako że Monako pokonało Oksytanię 3:2, rozegrano finał pomiędzy Laponią i Monako. Tym razem wynik był jeszcze większy: 21:1 dla Lapończyków. Złoci medaliści wygrali możliwość organizacji kolejnego turnieju i to właśnie na nim zaczęły się kontrowersje.


Na zdjęciu: Reprezentanci Padanii: Federico Cossato i Damiano Micheli

Podczas VIVA World Cup 2008 rozgrywanego w Laponii zadebiutowała reprezentacja Padanii, która jest de facto sportowym ramieniem partii politycznej Lega Nord, której radykalne cząstki chciałyby odłączyć bogate północne Włochy od południowych, by nie płacić podatków na tamtejszą biedotę. Tu można się spierać: czy niepodległościowe dążenia Katalonii, Kraju Basków, Czeczeni czy Tybetu są bardziej czy mniej szlachetne od Padanii, jednak nikt chyba serio nie traktuje pomysłu podziału Włoch na pół. No ale Lega Nord ma pieniądze i wystawiła ekipę, w której grają tacy uznani zawodnicy jak choćby były gwiazdor Interu Mediolan – Maurizio Ganz. Padania oczywiście wygrała ten turniej, a rok później zorganizowała następny u siebie. Tym razem nie grano na pastwiskach północnej Szwecji, a na stadionach Serie A, Serie B i Lega Pro. Finał rozegrano na Stadio Marc’Antonio Bentegodi w Weronie, na którym na co dzień występują drużyny Chievo i Hellas. W decydującym meczu, przy czterotysięcznej publiczności, gospodarze pokonali Kurdystan 2:0 i obronili tytuł alternatywnego mistrza świata. Za rok VIVA World Cup odbędzie się na Gozo, a za dwa lata w Kurdystanie. O ile europejski altermundial na okołomaltańskiej wyspie nie będzie aż tak egzotyczny, to zawody rozgrywane na gorącej kurdyjskiej ziemi będą miały swój niepowtarzalny smaczek. A trzeba dodać, że Kurdowie byli najliczniej reprezentowani na trybunach podczas VIVA World Cup 2008 w Laponii.

Skrót meczu Kurdystan – Laponia:

Wspomniałem o kontrowersjach, jakie budzi udział reprezentacji Padanii w rozgrywkach dla drużyn niezrzeszonych i właśnie na nich zbudowano ideologię kolejnej organizacji – IFU. W swym manifeście ta nowa międzynarodowa struktura powołuje się na zatracenie przez NF-Board ideologii promowania piłki narodów uciśnionych i uważa dopuszczenie organów partii politycznych pod przykrywką drużyny piłkarskiej za odejście od pierwotnych założeń. NF-Board ze swej natury jest otwarta na wszystkich członków, a IFU planuje być pod tym względem bardziej selektywna. Chodzi głównie o wyeliminowanie drużyn, które nie reprezentują de facto nikogo, a jedynie czyjeś prywatne lub bardzo wąskie polityczne interesy. Sekretarz generalny NF-Board, Jean-Luc Kit, wypowiada się jednak przychylnie o nowej organizacji i uważa, podobnie jak ja, że im większa konkurencja na rynku, tym lepiej. Tak więc już niedługo będziemy mieli kolejne międzynarodowe zawody, firmowane przez kolejne międzynarodowe ciało.


Na zdjęciu: Pochodzący z Moluków Południowych były reprezentant Holandii – Simon Tahamata

Pisząc o zawodach dla drużyn niezrzeszonych, nie wspomniałem jeszcze o dwóch turniejach. Otóż w 2005 roku, czyli rok przed zawodami zorganizowanymi przez KTFF i NF-Board, w holenderskiej Hadze rozegrano UNPO Cup, w którym wzięły udział: Moluki Południowe, Zachodnia Papua, Kamerun Południowy i Czeczenia. Co ciekawe, z Moluków pochodzą tacy zawodnicy jak Giovanni van Bronckhorst czy znany raczej starszemu pokoleniu Simon Tahamata. Drużyna Kamerunu Południowego zaś to ludność tego kraju mówiąca po angielsku, w przeciwieństwie do francuskojęzycznej większości. W obu półfinałach doszło do rzutów karnych, w których Czeczeni pokonali Kameruńczyków, a piłkarze z Moluków okazali się lepsi od Papuasów. W finale górą były Moluki Południowe, które pokonały Czeczenię 3:1. Organizatorem tego turnieju była Organizacja Ludów i Narodów Niereprezentowanych – międzynarodowa struktura która od prawie dwudziestu lat funkcjonuje na wielu płaszczyznach życia i skupia w sobie rzeczone ludy i narody. Jej działalność wzbudza zwłaszcza kontrowersje wśród rosyjskich dygnitarzy, którzy widzą w niej zagrożenie dla spójności postkomunistycznego świata. Czy UNPO Cup zostanie rozegrany po raz kolejny? Póki co na ten temat cisza…


Na zdjęciu: Flaga Tyrolu Południowego

Ostatnim z turniejów, o którym chciałem wspomnieć jest Europeada. Pierwsza jej edycja odbyła się w zeszłym roku w Szwajcarii i przeznaczona była dla reprezentacji mniejszości narodowych. Co ciekawe – zgłoszona do tego turnieju została drużyna Niemców mieszkających w Polsce. Na inaugurację, germańscy mieszkańcy naszych ziem pokonali niespodziewanie Walijczyków 2:0, a następnie nie dali szans Retom oraz Niemcom mieszkającym na Węgrzech. Dało to „naszej” ekipie awans do ćwierćfinału, gdzie jednak nie poradziła sobie z serbskimi Chorwatami. W innych meczach 1/4, węgierscy Cyganie pokonali Retów, Serbołużyczanie nie sprostali duńskiej diasporze w Niemczech, a Tyrol Południowy pokonał Oksytanię. W półfinałach Chorwaci pokonali Duńczyków, a Tyrolczycy Cyganów. W spotkaniu o brązowy medal jednak Romowie pokazali lwi pazur i rozgromili niemieckich Duńczyków 9:0. W wielkim finale Tyrol Południowy pokonał Chorwatów z Serbii 1:0.

Stąd też, podsumowując, mamy obecnie nie jednego, a kilku mistrzów świata. Wzorem bokserskich federacji, obecni czempioni to:
FIFA – Włochy
NF-Board – Padania
FIFI – Cypr Północny
KTFF – Cypr Północny
UNPO – Moluki Południowe
Europeada – Tyrol Południowy

Być może daleko Ertaçowi Taşkıranowi do Alberto Gilardino, a zawodnicy z Moluków przegraliby z Italią różnicą dwudziestu bramek, jednak to nieistotne. W ramach UNPO to Moluki Południowe mogą dumnie nosić miano mistrzów. I to jest właśnie piękno futbolu. Piękno, o które tak trudno w dzisiejszym świecie…

Reklamy

6 Komentarzy »

 1. Genialny wpis do bloga! Gratulować!

  Komentarz - autor: gilik — 13 października 2009 @ 22:44 | Odpowiedz

 2. nazywanie mieszkańców dzisiejszego Krymu Tatarami to jak nazywanie Krzyżakami mieszkańców obwodu kaliningradzkiego 😛

  Komentarz - autor: Kinas — 15 października 2009 @ 22:33 | Odpowiedz

 3. Dalej Kurdistani!
  🙂 świetny blog!

  Komentarz - autor: Kamil Klaudiusz — 20 października 2009 @ 00:02 | Odpowiedz

 4. Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped mee out much.
  I’m hoping to offer one thing again and help others like
  you aided me.

  Komentarz - autor: interest rate swap mis-sellings legal advice — 5 listopada 2013 @ 13:57 | Odpowiedz

 5. Heƴ I know this is off topic but I was wondering if you kneѡ off any widgets I cߋuld add to
  my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve bewen looκing for a plug-in like this for quite some time ɑnd was hoping maʏbe yoou would
  have ѕome exρerience with something like this. Please let me
  know if you run into anything. I truly enjoy гeading your blog and I look forward to your new updates.

  Komentarz - autor: mold testing the woodlands texas — 22 Maj 2014 @ 09:49 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: