Underdog Football PL

10 października 2009

Oceaniczne sieroty futbolu – cz. I – Wyspy Marshalla

Filed under: Futbol alternatywny,Oceania — Artur Karpiński @ 15:48

Jest gdzieś miejsce, daleko stąd, gdzie piłka nożna wciąż nie dociera do wszystkich. Na północny wschód od Australii leżą obok siebie pewne trzy niepodległe kraje, które wciąż nie są członkami FIFA. Licząc od północy są to: Wyspy Marshalla, Kiribati i Tuvalu. Łącznie zamieszkuje tam niecałe dwieście tysięcy ludzi i fakt, iż do tej pory żadne z tych państw nie wystartowało w eliminacjach do Mistrzostw Świata jest co najmniej dziwny.


Na zdjęciu: Piłkarze z Wysp Marshalla

Najbardziej północny z owych krajów – Wyspy Marshalla – nigdy nie wystawił swej reprezentacji narodowej w międzypaństwowych rozgrywkach. Istnieje tam jednak liga. A konkretnie dwie. Rozgrywki klubowe dzielą się na mistrzostwa atolu Kwajalein i mistrzostwa atolu Majuro. Dzieje się tak, iż pierwszy z tychże atoli służy za bazę wojskową amerykańskiej armii, a w przeszłości przeprowadzano tu testy nuklearne. Oto i reportaż na ten temat:

W związku z historią atolu, w rozgrywkach o mistrzostwo Kwajalein biorą udział głównie amerykańscy żołnierze stacjonujący w tutejszej jednostce. W obecnym sezonie mistrzostwo tego atolu zdobył zespół Spartan Whites. Istnieje też, jak wspomniałem, liga Majuro, która skupia lokalne drużyny złożone z obywateli Wysp Marshalla. Ostatnie rozgrywki rozegrano tam jednak w 2005 roku, w ramach programu Play Football Make Peace. Na terenie całego atolu znajduje się… jedno(!) boisko piłkarskie, bez trybun. Jest także Stadion Sportowy o pojemności 2000, jednak służy on do rozgrywania konkurencji lekkoatletycznych. Dwa lata temu Wyspy Marshalla przyjęto do MKOl, a podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie kraj zadebiutował na międzynarodowej arenie. Czy to oceaniczne państwo będzie w stanie także utworzyć choćby półprofesjonalną drużynę piłkarską, zbudować stadion i dołączyć do OFC lub FIFA? To może im zająć jeszcze kilkanaście lat, ale z pewnością głód gry na Wyspach Marshalla istnieje i dzięki programom typu PFMP może zostać zaspokojony. Trzymajmy więc kciuki za obywateli Wysp Marshalla i nauczmy ich cieszyć się futbolem! Po dekadach bycia wykorzystywanymi przez Amerykanów do testowania broni atomowej, chyba należy im się coś od życia…

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: